Nádherné scenérie a historické skvosty Francie – tak by se dala popsat místa, která svou fotogeničností vynikají nad jinými. Začněme třeba u bílých útesů Les Falaises d' Étretat a pokračovat můžeme k legendárnímu Mont Saint-Michel. Projeďme si městečko Dinan, středověký skvost Bretaně, zamiřme i do vyhledávané a oblíbené oblasti Ploumanac’h s ikonickými červenými žulovými balvany a také nezapomeňme obdivovat rozeklané útesy s majáky Le Phare de Kermorvan a Phare du Petit Minou.
Otázky: REDAKCE, foto: MICHAL VITÁSEK a JIŘÍ ŠEBEK, www.czechphototravel.cz
Jiří: V Bretani můžete fotit nádherné a rozmanité pobřeží. Například v oblasti Ploumanac’h jsou na pobřeží úžasné načervenalé balvany, které vytvářejí nádherné scenérie. Dalším místem, které musíte vidět, je Mont Saint-Michel. S každým přílivem a odlivem vypadá tento ostrov jedinečně. To vše pak doplňují desítky majáků rozesetých po pobřeží.
Michal: Cesta do Normandie a Bretaně není jen obyčejný výlet, je to zážitek, který vás vtáhne do světa, kde se příroda a historie neustále prolínají. Představte si dramatické pobřeží s drsnými útesy, majestátní majáky a legendární památky jako Mont Saint-Michel. To už samo o sobě stojí za to urazit takovou dálku. K tomu ještě přidejme milé lidi, výbornou kuchyni a občas nějaký cider nebo víno. Vždy se těším na návrat, a to jsem v této severozápadní části Francie byl už mnohokrát.
Jak se fotí v Bretani a Normandii
Jiří: Pobřeží je členité a většinou chceme navštívit hodně míst, jezdíme tedy autem a postupně se přesouváme na západ. Na každém místě většinou strávíme jeden dva dny a pak zas pokračujeme dále.
Michal: Kdybychom bydleli na jednom místě, dost by nás to limitovalo ve výběru fotografických lokalit, a tak dává smysl postupně se posouvat od východu, kde začínáme na útesech u městečka Étretat, až na nejzazší západní cíp Bretaně za městem Brest.
Jiří: Nejvíce se tam fotí krajinářská fotografie pobřeží. Ve většině případů se snažíme využívat vody a fotit s ND filtry na dlouhý čas. Členité pobřeží vypadá moc pěkně s rozmázlou vodou a vlnami. Nevynecháme ale ani návštěvu starých historických měst.
Michal: Ráno při východu slunce a večer při západu se snažíme co nejvíce využít dobrého světla, zejména v pobřežní krajině, kde kulisu tvoří majáky, útesy a moře. Přes den, kdy je světlo pro fotografování méně zajímavé, navštěvujeme městečka a další fotogenická místa, takže krajina je hlavní fotografickou náplní, ale uvidíme toho mnohem více.
Jak se fotí v Bretani a Normandii
Jiří: Tamější krajina je zajímavá svou různorodostí. Začínáme fotit v oblasti Étretat, která je známá velkými bílými útesy. Pak následují mokřady v okolí Saint-Michel, které se dále mění na rozeklané útesy. To vše završují obří balvany okolo Ploumanac’hu. Během jednoho týdne tak můžete fotografovat velmi rozdílnou krajinu.
Michal: Pro Středoevropana především mořem, které v mnoha ohledech definuje náš fotografický zájem. Nerad bych snižoval atraktivitu středomořských písečných pláží, ale tam se jedná o úplně jiný typ pobřeží. Každá lokalita vypráví vlastní příběh – útesy v Étretatu bych se nebál nazvat monumentálními, u Mont Saint-Michel na vás zase na každém kroku dýchá středověká historie a balvany v Ploumanac’hu prostě musíte vidět. Je to působivá podívaná.
Jak se fotí v Bretani a Normandii
Jiří: Rozhodně je potřeba stativ a širokoúhlé objektivy.
Michal: Využijete veškeré typické vybavení pro krajinářskou fotografii od širokoúhlých objektivů přes základní po teleobjektivy. Protože se při klasické krajinářské fotografii méně pracuje s hloubkou ostrosti, neklade se zde velký důraz na světelnost objektivů. Stativ je nutností, zejména pro dlouhé expozice a fotografování při východu a západu slunce.
Jiří: V případě že chceme fotit na dlouhý čas, používáme sadu ND filtrů. Hodí se jeden silnější na focení přes den, například ND1000 či ND2000. Dále pak třeba ND64 na focení při západu a východu slunce.
Michal: Neutrální šedé filtry využíváme pro dlouhé expozice poměrně hodně. Ideální intenzity jsou 64× a 1000× a zájemcům můžeme po domluvě sadu filtrů zapůjčit. V krajině se také hodí polarizační filtr a já mám ve fotobatohu i sadu přechodových, i když je pravda, že ty se používají čím dál tím méně.
Jiří: Plánujeme se do Bretaně a Normandie vrátit zase na podzim 2025. Tou dobou již skončí turistická sezona, místa jsou klidná, ospalá a my můžeme nerušeně fotografovat. Budeme jen rádi, když se k nám přidáte.
Michal: Jak píše Jirka, na podzim 2025 nás Normandie a Bretaň může znovu očekávat a už se tam těšíme. Budeme moc rádi, když se k nám přidáte – být na krásném, zajímavém a fotogenickém místě je jedna věc, ale mít možnost ten kraj ukázat někomu dalšímu a sdílet radost z objevování, to mám na cestování nejraději.