top of page

Fotoexpedice Norsko - obytnými auty

coming soon - již brzy

Fotografování pižmoňů v Norsku

Co budeme fotit?

 

Hlavním lákadlem norského národního parku Dovrefjell-Sunndalsfjella a samozřejmě i náplní naší výpravy je fotografování pižmoňů. Těmto majestátním tvorům hrozilo už několikrát úplně vyhynutí, ale ve správnou chvíli se vždy naštěstí podařilo díky jejich ochraně zajistit, že je stále můžeme v alpské tundře potkávat. Asi nejvíce jim to sluší v zimním období, na které jsou skvěle adaptování. Zasněžená krajina přímo vybízí k minimalistickým kompozicím a skvěle vypadají i fotografie se zvířaty v jejich horském prostředí, ale s trochou štěstí se nám mohou podařit i portréty pižmoňů s tvářemi obalenými sněhem.

 

Jak náročné to bude?

 

Do míst, kde se dají pižmoni fotit, je třeba dojít na sněžnicích. Nejedná se o žádné extrémní výstupy, přesto je na místě počítat s jistou fyzickou námahou – každý den nás čeká několik kilometrů, zhruba hodina až hodina a půl chůze ráno a o něco méně večer po focení, protože k naší radosti se budeme vracet dolů z kopce  Pokud jste na sněžnicích ještě nestáli, nemusíte se obávat – ze zkušenosti můžeme říct, že zatím všichni je poměrně rychle zvládli. Když pižmoně najdeme, strávíme už většinu času na jednom místě.

 

Je také potřeba být dobře vybaven do mrazivého počasí. Teploty mohou klesnout až pod -20 °C a subjektivní vnímání zimy zhoršuje i vítr. Kvalitní oblečení a boty jsou nutností (s výběrem vám rádi poradíme), ale nemusíte se obávat, že když bude zima nesnesitelná, budete vydání napospas osudu. Vaše bezpečnost je naší prioritou. Proto vás na cestách vždy doprovázíme dva a není tak problém, aby se případně část fotografů pod vedením jednoho z průvodců odebrala do ubytování dříve. Odpočinek ve vyhřáté chatě je nejlepší motivací pro další den v mrazivém počasí 

 

Co budete potřebovat?

 

Pokud jde o fotografickou techniku, doporučujeme delší objektiv s ohniskem ekvivalentním nejméně 400, ale raději 500 nebo 600 mm na full-frame. Pro dobrou pohodu pižmoňů a naše bezpečí se nebudeme přibližovat více, než je nezbytně nutné, a delší ohnisko poskytuje více možností. Vhodný je například zoom 100-400 mm doplněný telekonvertorem 1,4× nebo objektiv s rozsahem 200-600 mm či podobným. Světelná pevná skla lze samozřejmě též s úspěchem využít, jen počítejte s tím, že na kopce je budete muset vynést na svých zádech. Kratší ohniska se mohou hodit pro fotografii zvířat v prostředí a širokoúhlý objektiv zase pro zachycení krajiny.

 

Oblečení s vámi rádi probereme, ale rozhodně budete potřebovat kvalitní zimní boty a oblečení v klasickém vrstvení, od funkčního prádla přes střední zateplovací vrstvu, ochranu před větrem, až po izolační vrstvu zabraňující promrznutí (péřová bunda). Neobejdete se bez dobré čepice do mrazivého počasí a kvalitních rukavic, které vám ochrání prsty a současně dovolí fotografovat. A jak už bylo řečeno, pohyb po horách vyžaduje sněžnice, které si musíme dovézt. Pokud je nemáte, dají se celkem levně vypůjčit.

 

Ubytování a stravování

 

Ubytovaní budeme ve skromných, ale útulných a vším nutným vybavených chatkách, které nám poskytnou potřebný komfort a zázemí k odpočinku po dnech strávených v terénu. Chatky jsou určené až pro šest lidí, ale pro udržení rozumného komfortu je budeme obsazovat po čtyřech. Vařit si budeme sami – v okolí totiž nejsou žádné restaurace ani obchody, proto si musíme nakoupit potraviny po cestě. Kuchyňky jsou dobře vybavené. Nabíjení baterií není problém, elektřina je k dispozici.

TERMÍNY:  

připravujeme

LEKTOŘI:

Michal Krause a Jakub Hodáň

(do 4 lidí jede jen jeden z lektorů)

PROGRAM:

Aby se naše cesta maximálně vydařila, budeme na místě už několik dní dopředu – obhlédneme situaci a vytipujeme místa, kde se pižmoni zdržují. V Praze bude samozřejmě na letišti zajištěna podpora pro odbavení a odlet a my si vás vyzvedneme ihned po příletu.

 

1. den se sejdeme na letišti v Oslu – po vyzvednutí vašich zavazadel nasedneme do aut a vyrazíme do Dovrefjellu. Po cestě se zastavíme na nákup potravin. Večer se ubytujeme a řekneme si pár slov k tomu, co nás bude čekat hned další ráno.

2. až 5. den se budeme věnovat focení pižmoňů. Vstávat budeme poměrně brzy (zhruba kolem šesté hodiny), auty se přesuneme vždy do vhodného výchozího bodu a odtud se na sněžnicích vydáme za naším cílem. Slunce zapadá v tomto období poměrně brzy, takže vpodvečer už se budeme vracet do ubytování. Jeden den bude pravděpodobně nutné zajet do města doplnit zásoby.

6. den je odjezdový, ale ještě budeme fotit. Skončíme asi o něco dříve než předchozí dny (ale kdyby byly extrémně zajímavé podmínky, dá se vydržet až do západu slunce). Je třeba počítat s tím, že nás ale bude čekat přesun auty zpět do Osla, kde budeme mít zajištěné přespání v hotelu poblíž letiště.

7. den ráno si dáme v hotelu snídani a přesuneme se na letiště, odkud se vydáme k domovu 

DOPRAVA:

letecky a v místě autem

CENA: 44 900 Kč

sleva 2% za včasný nákup 

sleva 2% od třetího zájezdu

Letenky nejsou v základní ceně, budeme je nakupovat koordinovaně při dosažení min. počtu účastníků, tzn. v tomto případě 4 lidí. Jejich cena se aktuálně pohybuje okolo 5000 Kč.

V ceně je:

 • dopravu auty v místě, včetně paliva a mýtného

 • ubytování na 6 nocí v Dovrefjellu a poslední noc v Oslu

 • naše průvodcovské služby včetně fotografických konzultací – my si nejedeme zafotit, ale postarat se, abyste si odvezli povedené snímky a skvělé zážitky!

 • možnost zapůjčení fototechnicky všech značek

 • pojištění CK proti úpadku

 • po návratu kurz zpětné vazby a postprodukce ve Fotoškoda

 

V ceně není:

 • stravování

 • letenky

 • vše, co není uvedeno v sekci "v ceně je" nebo v itineráři

 • pojištění storna zájezdu a cestovní pojištění (jsme schopni vám jej případně zajistit)

Doporučené vybavení:

 • objektivy s delšími ohnisky

 • pevný stativ nebo monopod

 • čelovka/příruční svítílna

 • čistící prostředky na objektiv

 • Můžete využít slevu 20% pro účastníky našich zájezdů na špičkové oblečení značky Tilak a obuvi Meindl.

 • Stejně tak vám můžeme zajistit slevy na filtry zn. VF Foto.

 • možnost zapůjčení techniky Fujifilm zdarma

 • účastníkům nabízíme slevu 15 % na fotografické batohy f-stop

Počet účastníků: 

min. 4, max. 6

norsko 1.jpg
norsko 6.jpg
20220123_076.jpg
20220124_108.jpg
norsko pižmoni 6
norsko pižmoni 4
norsko pižmoni 5
norsko pižmoni 3
norsko pižmoni 1
pižmoni Norsko
pižmoni Norsko 2
pižmoni Norsko 3
pižmoni Norsko 4
pižmoni Norsko 5
pižmoni Norsko 6
pižmoni Norsko 27

WORKSHOP / FOTOEXPEDICE VHODNÁ PRIMÁRNĚ PRO FOTOGRAFY

Jestliže ještě nejste úplně rozhodnutí, že s námi pojedete a chcete, abychom vás kontaktovali, napište nám přes kontaktní formulář ZDE.

bottom of page