top of page

Fotoexpedice Ekvádor s Liborem Vaicenbacherem

Pokud byste na hledali místo s největší druhovou rozmanitostí na této planetě, jednoznačně byste skončili někde v Latinské Americe.

Prakticky celý tento světadíl oplývá neskutečně krásnými místy a nabízí skvělé příležitosti pro fotografování přírody.

Jedna země však v tomto ohledu přeci jen vyniká nad ostatní – Ekvádor.

Ano, třeba taková Kolumbie nebo Brazílie mají druhů ještě o něco více, jsou však rozprostřeny na daleko větší ploše. 
Pomyslný kříž tvořený v latitudinálním směru hřebenem And a ve směru longitudinálním rovníkem, vytváří středobod nejdůležitějšího hotspotu této planety. Právě tady žije největší počet živočišných druhů na kilometr čtvereční, z nichž mnohé nežijí nikde jinde na Zemi. Během naší fotoexpedice do Ekvádoru budeme moct pozorovat stovky druhů zejména ptáků, ale také řadu obojživelníků, případně plazů, savců a samozřejmě členovců. 
Budeme se pohybovat ve výškách od pár set metrů nad mořem až do výšky přes 4000 m. Navštívíme jak amazonskou, tak také pacifickou stranu And. Budeme fotografovat v unikátním regionu plném endemických druhů, zvaném Chocó. Bude to opravdu velmi pestrá expedice, kde zažijeme vše od dusného horka tropické džungle, až po vlezlý chlad andských horských stepí, párama. Příjemné při tom je to, že dvě nejvzdálenější lokality této expedice od sebe dělí vzdálenost pouhých 200 kilometrů (vzdušnou čarou). O co méně kilometrů strávíme v autě, o to více času zbyde na fotografování.

TERMÍN:  1. – 19. 6. 2024

LEKTOR: 

Libor Vaicenbacher

PROGRAM:

Den 1.
Odlet z ČR a přílet do hlavního města Ekvádoru, Quita. Prohlédneme si společně historické centrum, které si díky své koloniální architektuře vysloužilo zápis do UNESCO.

 

Den 2.
Lanovkou se necháme vyvézt do výšky přibližně 4000 m n. m., abychom fotografovali na okolní krajinu a vysokohorské druhy ptáků na svazích sopky Rucu Pichincha (4 784 m). Vyběhne si někdo na její vrchol? Odpoledne se přesuneme do podhůří sopky Antisana, kde se ohřejeme v termálním bazénu.

 

Den 3.
Fotografování horských druhů ptáků, v mlžném lese kolem 2500 m n. m. Klíčovými druhy zde budou například sojka tyrkysová, kolibřík peruánský nebo kachna bystřinná. Večer se přesuneme do podhůří sopky Sumaco, kde se ubytujeme uprostřed mlžného lesa.

 

Den 4.
Fotografování v epicentru diverzity východní strany And. V okolí naší lodge budeme fotografovat zejména bezpočet druhů kolibříků, jako kolibříka ostrochocholatého, napoského, nazlátlého a mnoho dalších. Na programu dne budou také tukani žlutohrdlí, trogoni, řada druhů pestrobarevných tangar, ale i nenápadná pitule hnědá a bezpočet dalších druhů. Určitě se na nás přijdou podívat také malí primáti, tamaríni Graellsovi.

 

Den 5.
Také tento den strávíme celý na úbočí Sumaco. Poté, co naplníme karty desítkami druhů, které se vyskytují okolo lodge, můžeme se pustit také dále do pralesa. V okolí je spousta trailů, které nám to umožní. Budeme tak moci fotografovat jiné druhy, a také krajinu tohoto unikátního ekosystému.

 

Den 6.
Do oběda ještě budeme fotografovat v okolí sopky Sumaco a odpoledne se s malými zastávkami na fotografování a „kochání“ přesuneme opět na předměstí Quita.

 

Den 7.
Brzy ráno se přesuneme na západní svah sopky Pichincha. Ve výšce kolem 3000 m n. m. tady budeme fotografovat horské druhy kolibříků, tangar, pitulí a pokud vše půjde podle plánu, tak také puštíka bělonohého. Hlavními hvězdami dne budou kolibřík mečozobec, inka andský a pitule rezavotýlá. Večer opustíme nejvyšší hory a sjedeme do nadmořské výšky kolem 2000 m n. m.

 

Den 8.
V následujících dnech budeme bydlet v místě s největší diverzitou kolibříků na světě. Prakticky před humny našeho ubytování na nás budou čekat kolibříci jako sylfa vlajková a fialovoocasá, endemický kolibřík hyacintový, miniaturní kolibřík mitchellův a spousta dalších. Pátrat budeme po momotech, vousácích, trogonech, tangarách. Mimochodem na jednom z míst, která navštívíme točil štáb BBC své záběry kolibříků pro jeden ze svých dokumentů.

 

Den 9.
Brzy ráno odjedeme na odlehlou lokalitu ve výšce kolem 1000 metrů, abychom fotografovali snad nejbizarnějšího ptáka naší expedice – vranuchu dloholaločnatou.

 

Den 10.
Mezi nejtajemnější druhy ptáků And patří bezesporu pitule. Dlouhonohé krásky s krásným hlasem, které byly donedávna téměř nefotografovatelné. Tento den jich díky Angelu Pazovi uvidíme a vyfotíme možná i pět druhů. A to včetně té největší, pitule velké. Na programu budou také malí zelení tukani arassariové rudokostřecoví, ikoničtí vousáci tukaní a skalňáci andští, možná také potu obecný a další druhy.

 

Den 11.
Ráno odjedeme do vlhkého mlžného lesa v rezervaci Mashpi-Amagusa. Svou již tak pestrou mozaiku fotografovaných druhů rozšíříme o několik opravdových špeků, které jinde vyfotíte jen stěží. Mezi nimi například tangaru rajskou, třpytivou a Edwardsovu. Podaří se nám také letos fotografovat endemickou kotingu oranžovoprsou a amazónka růžolícího? Noc již strávíme v ptáčkařské „metropoli“, Mindu.

 

Den 12.
Tento den zahájíme návštěvou expozice místních motýlů. Pokud budeme mít štěstí, na blízké řece uvidíme zvláštního ptáka s „motýlími křídly“, slunatce nádherného. Zbytek dne strávíme na trailech okolo Minda. V malé otevřené lanovce, tarabitě, přejedeme ve výšce kolem 150 metrů nad řekou Namibillo. Podíváme se na místní vodopády a možná se nám podaří najít i „vodního kolibříka“, kolibříka zelenočelého.
 

Den 13.
Pokud se nezadařilo vyfotit skalňáky 9. den naší expedice, jsem si jistý, že tady to vyjde. Navštívíme asi nejlepší lek těchto ptáků v Ekvádoru. Šance vyfotografovat jejich bizarní tok bude blízká jistotě. Následně se přesuneme do rezervace Milpe, kde strávíme velkou část dne. Poobědváme v restauraci s úžasným výhledem na Río Blanco, kde se možná zdržíme fotografováním krajiny, ale také arassariů pestrých, vousáků andských, tangar modrých a dalších ptáků, kteří nás budou svou přítomností „vyrušovat“ od dobrého oběda.

 

Den 14.
Nížinný les na západ od And již téměř neexistuje. Tento biotop patří mezi vůbec nejohroženější na světě a přitom zde žije tolik unikátních druhů. My jedno takové místo ve výšce necelých 500 m n. m. navštívíme. Z pozorovací věže nahlédneme do korun a vydáme se i do podrostu, abychom pátrali po nájezdných mravencích a jejich nerozlučných spojencích, mravenčících.

 

Den 15.
Brzy ráno opustíme Mindo a zavítáme o něco výše do hor. Pojedeme sotva pár desítek minut a opět se nám nabídne další unikátní ptačí společenstvo. Mezi největší lákadla naší poslední zastávky v západních Andách bude patřit jeden z nejohroženějších druhů tukanů – tukan modrý. V přírodním ateliéru pod širým nebem budeme fotit jeho odraz ve vodní hladině a spolu s ním další nesčetné druhy kolibříků a tangar. Odpoledne se s teplými a vlhkými Andami rozloučíme a vydáme se vysoko do hor.

 

Den 16.
Po chladné noci strávené ve výšce kolem 3600 m n. m. se vydáme ještě o pár set metrů výše, abychom byli svědky toho, jak se obrovští kondoři nechají vynášet na vzestupných proudech. Kromě kondorů budeme vyhlížet také sokolovité dravce čimanga andská. Budeme pátrat po nejvýše žijícím kolibříku, kolibříku čimborazském a neteční nebudeme ani vůči velehorské krajině okolo.

 

Den 17.
Dříve než dáme krytku na objektiv a schováme foťák do batohu před cestou na letiště, budeme fotografovat vysokohorské druhy kolibříků. Cílovými druhy budou kolibřík duhovohřbetý a největší ze všech, kolibřík velký. Odpoledne odlétáme domů.

Den 18. Přílet do ČR

CENA: 85 900 Kč

sleva 2% za včasný nákup 

sleva 2% od třetího zájezdu

Ubytování a strava:

Jak pestrá je příroda Ekvádoru, tak pestré bude naše ubytování. Ne, nemusíte se obávat, vždy budeme bydlet v čistém, a hlavně bezpečném ubytování. Kromě toho však při volbě noclehu hraje prim lokalita. U většiny míst, na kterých budeme bydlet platí, že fotografický ráj začíná už kousek od prahu dveří. Někdy doslova už na něm. Na pokojích budeme zpravidla po dvou. Pokud by si někdo přál bydlet na pokoji sám, dejte nám to prosím vědět. Většinou je to možné za příplatek zařídit.
Co se týče stravy, není třeba se obávat žádných bizarností. Ekvádorská kuchyně je pestrá, většinou velmi chutná a oproti očekávání není příliš kořeněná. Snad jen vegetariáni to mohou mít někdy trochu složitější, ale i tady již v restauracích postupně přijímají tento zvláštní koncept stravování. Jinak řečeno, rýži dostanete vždy a všude. Na některých místech, kde budeme bydlet, bude v ceně snídaně, někdy dokonce plná penze. Často však spolu budeme chodit do restaurací a jídelen, abychom kromě jídla nasáli i trochu autentické atmosféry.

 

V ceně je:

  • ubytování a strava viz výše

  • min. 1 profesionální lektor a místní řidič a průvodce

  • vstupy a placené fotopointy:

    • ​Lanovka Teleferiqo

    • Harpyje pralesní a potu dlouhoocasý

    • denní vstup do Guango
      Zuro Loma (včetně snídaně a oběda)

    • Quinde Luna

    • Paz de las Aves

    • Mashpi Amagusa

    • Milpe CFF (kombinovaný vstup)

    • Umbrella bird

    • Tarabita Mindo

    • Mariposario

    • Birdwatchers house

    • Cock of the rock

    • Rolando García

  • doprava v místě s místním řidičem

  • pojištění CK proti úpadku

  • po návratu kurz zpětné vazby a postprodukce ve Fotoškoda

V ceně není:

  • letenky - jejich cena se pohybuje od 25 do 35.000 Kč (budeme nakupovat koordinovaně po dosažení min. počtu účastníků)

  • stravování nad rámec ubytování

  • vše, co není uvedeno v sekci "v ceně je" nebo v itineráři

  • pojištění storna zájezdu a cestovní pojištění (velmi to doporučujeme a rádi vám vše sjednáme)

Proč jet s námi:

  • K dispozici budete mít zkušeného lektora, špičkového fotografa a průvodce, který zná region a místní podmínky.

  • Máme připravené trasy a itinerář se zajímavými místy.

  • Během celé fotoexpedice  budete mít možnost individuálních konzultací při fotografování přímo v terénu. Ptejte se, ptejte se a  ptejte se.

  • Máme rádi i úplné fotografické začátečníky.

Doporučené vybavení:

  • Objektivy všech ohnisek včetně teleobjektivů - primárně dlouhá ohniska na fotografování zvířat

  • Stativ

  • náhradní baterie, nabíječky baterií

  • čelovka/příruční svítilna

  • repelent

  • čistící pomůcky na objektivy a filtry

  • můžete využít slevu 20% pro účastníky našich zájezdů na špičkové oblečení značky Tilak a obuvi Meindl.

  • stejně tak vám můžeme zajistit slevu 4% na filtry zn. VF Foto.

Počet účastníků:

min. 4 + 1 lektor a max. 8 + 2 lektoři

WORKSHOP / FOTOEXPEDICE VHODNÁ PRIMÁRNĚ PRO FOTOGRAFY

Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_skalŚ†k andskž.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_inka andskž.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_arassari rudokostżecovž_02.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_lelek lyroocasž.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_interiār mlßnāho lesa_02.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_kolibż°k rezavoocasž.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_kżepel hnōdohżbetž.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_tangara tżpytiv†.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_kolibż°k meüozobec.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_kutilka s kożist° pro svā potomstvo.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_vranucha dlouholaloünat†.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_medvōd bržlatž.jpg
Fotoexpedice Ekv†dor_Libor Vaicenbacher_pitule rezavotžl†.jpg
bottom of page