top of page
  • Obrázek autoraJaroslav Hora

Praha Tajemná

O uplynulém víkendu jsem lektoroval pro Centrum FotoŠkoda fotokurz "Praha Tajemná".

Je to opravdu intenzivní fotografický workshop, kde začneme v pátek v poledne a končíme v neděli také okolo poledne.

Jak vše probíhá?

V pátek v poledne jsme začali teoretickou částí - fotokurzem "Chci lepší foto", kde se probírají nejen základy ovládání fotoaprátů, ale i kompoziční pravidla.

Pak jsme vyrazili fotit pražské zahrady a pohledy z věží. Na věžích se připravte na fakt, že se tam nesmí používat stativy. A jelikož jsme chtěli být kreativní, vymysleli jsme si, že budeme používat ND filtry o síle 1000 a 2000 pro rozmazání chodců na Karlovu mostu, ale i jinde. Což se tedy jaksi bez stativu nedá. Takže to dopadlo tak, že jsme foťáky vypodkládali vším možným a ladili kompo v rámci možností. Příště si vezmeme na pomoc Gorillu nebo něco podobné.


Fotografie ze Staroměstské mostecké věže.

Protože nás trápilo šílené vedro a lezení do schodů tomu nepomohlo, šli jsme fotit raději do pražských zahrad. Vrbovské a Valdštejnské. Pak byl už čas na večeři, tak jsme skákli do Locálu na za osvěžením a na večeři.

Po večeři jsme se chystali už na podvečerní a noční focení. Začali jsme potit na Kampě v okolí Karlova mostu a Čertovky. Jsou tam stále místa, kde nenajdete opravdu ani živáčka, přestože vedle vás proudí davy turistů. Procvičovali jsme i kompoziční pravidla, zejména pravidlo třetin a zlatého řezu a také jak je to s kácením, sbíháním a vodorovností na fotografii. Na to poslední slovo jsem totiž alergický. Spíše na slovní spojení "nemáš to vodorovné" nebo "ten most není rovný", ještě hůř vodorovný. Takže kurzisti již vědí, že si primárně mají hlídat svislice uprostřed fotografie. Ne vlevo, ne vpravo...uprostřed.Noční focení probíhá během modré hodinky, protože fotit noční fotografie v noci je špatně.

Počkejte si na rozsvícení lamp a památek a na vyvážení světel a stínů. K němu dochází cca 30 minut po západu slunce. Záleží na ročním období. Na ty nejhezčí fotografie ale máte jen cca 40 minut.

Pokud tedy nefotíte motiv, kde není nebe a ani velký kontrast nebo pokud nekombinujete auta, lodě, tramvaje a busy s nějakým dalším motivem. Tak pak fotím i já po skončení modré hodinky.

Noční fotcení jsme zakončili těsně před půlnocí...


Ráno byl sraz, po tří a půl hodinovém spánku, ve 4.10 na Křížovnickém náměstí a přesouvali jsme se přes Karlův most na Kampu.


V 6.00 hodin jsme vyrazili směr vltavské vyhlídky.

Po cestě se místy objevovala nad hladinou Vltavy mlha a tak jsme zastavovali a fotili.

Třeba modrou lodičku kousek za Zbraslaví.


Během dne jsme postupně navštívili 4 vltavské vyhlídky, rozhlednu Milada, Makovou horu, ale stavěli jsme u zajímavých pohledů, které po cestě jsou. Třeba tento nenápadný a fotogenický rybníček, kde se zrcadlí kostelík. To místo má krásnou uklidňující atmosféru.

Po cestě po vyhlídkách, konkrétně návštěvě "profláknuté" vyhlídky Máj, jsme potkali na cestě krtka. Kde se tam vzal netušíme, ale zdálo se, že šel na lov k mraveništi.

Vyhlídky jsou krásné.

Z fotografického hladiska se těžko uchopují bez širokoúhlého ohniska. Ale často nestačí ani velmi široká ohniska a to jsem měl z půjčovny ve FotoŠkoda Nikon 14-24 na fullframu. Takže je nutné to fotit na více snímků a pak to panoramátko poskládat. Což jsme dělali v rámci nedělního workshopu Lightroomu, kde to jde samo.

A jedna složená ze 7mi snímků na výšku.


Vrátili jsme se pozdě odpoledne a po těch pár hodinkách spánku jsme si šli rádi narovnat záda a taky trochu vyspat. Ale jen fakt trochu.

Budíček byl tentokrát ještě o trochu dřív, protože jsme šli fotit svítání ke Strahovskému klášteru. Takže budík na 3.30 a hurá fotit.

Vypadalo to, že z focení nebudou nijak zázračné fotografie, byl takový zvláštní opar. Mlha se totiž zasatvila, jako už poněkolikáté, už u Barrandovského mostu před Vyšehradem.

Ale myslím, že se nám přeci jen podařilo něco vydolovat ;) To rozptýlené světlo, co vykouklo na chvíli mezi mraky a oparem udělalo své.

Fotografování jsme zakončili u dobré kávy a snídaně workshopem - Základy správy a úprav fotografií v Adobe Lightroom. Vše jsme zakončili v 12 hodin a jeli se asi všichni zase natáhnout ;)


Tento prodloužení intenzivní fotografický workshop je myslím naprosto super pro lidi, kteří si chtějí zažít nastavování fotoaprátu za těžkých světelných podmínek, kterými východy a západy slunce jsou, a také k procvičení kompozičních pravidel ve městě a v krajinářské fotografii. A postproces k fotografii vždy patřil a patřit bude, takže úpravy fotografií uvítali také všichni.


Pakliže budete chtít zažít něco podobné nebo stejné, zkuste se podívat na nabídku worhshopů a fotokurzů zde na www.czechphototravel.cz nebo na fotokurzech u FotoŠkoda.

Doporučuji právě worshop Praha Tajemné nebo zkrácenou verzi bez vltavských vyhlídek, která se jmenuje "Od západu po svítání".


Jaroslav Hora152 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page